توصیه سازمان بهداشت جهانی در خصوص ضدعفونی کنندگی محلول های سفید کننده (وایتکس) برای سترون کردن سطوح و دست ها

‎ یکی از ترکیباتی که برروی کروناویروس موثر می باشد، مایع های سفید کننده ( با نام تجاری وایتکس معروف شده ) است که حاوی ۵/۲۵ درصد ( تقریبا ۵٪ ) سدیم هیپوکلریت ( آب ژاول ) می باشند.

 

 

⁉️ پرسش بالینی: محلول های سفید کننده ( هیپوکلریت سدیم ) با چه غلظتی برای کروناویروس؟؟ !! تا چه قدر ماندگاری؟!

‎✔️ یکی از ترکیباتی که برروی کروناویروس موثر می باشد، مایع های سفید کننده ( با نام تجاری وایتکس معروف شده ) است که حاوی ۵/۲۵ درصد ( تقریبا ۵٪ ) سدیم هیپوکلریت ( آب ژاول ) می باشند.


توصیه سازمان جهانی بهداشت (WHO):‎✔️
در حال حاضر، این سازمان توصیه به استفاده از اتانول ۷۰٪ و یا سدیم هایپوکلریت ۰/۵٪ ( معادل 5000ppm ) برای ضدعفونی کردن سطوح می کند.

‎✔️ پس به منظور ضدعفونی کردن سطوح، محلول های سفید کننده باید ده برابر با آب رقیق شوند ( ۱ حجم مایع سفید کننده + ۹ حجم آب سرد ).

‎✔️ به منظور ضدعفونی کردن دست ( اگر آب و صابون یا ترکیباتی حاوی الکل ۷۰٪ ) در دسترس نبود، میتوان از مایع های سفید کننده با غلظت ۰/۰۵٪ استفاده کرد؛ بنابراین، محلول اولیه سفید کننده باید صد برابر رقیق شود ( ۱ حجم مایع سفید کننده + ۹۹ حجم آب سرد ).

‎✔️ یا میتوان از محلولی که برای ضدعفونی کردن سطوح تهیه شده است، برای ضدعفونی کردن دست استفاده شود به شرط آن که این محلول، ده برابر رقیق شود ( یعنی ۱ حجم از محلول رقیق شده به منظور ضدعفونی کردن سطوح + ۹ حجم آب سرد ).

Image result for ضدعفونی

‎🔵 نکات:

✔️
برای رقیق کردن مایع های سفید کننده، حتما از "آب سرد" استفاده شود. آب گرم میتواند سبب تجزیه سدیم هیپوکلریت و بی اثر کردن محلول شود.

‎✔️ محلول باید حداقل به مدت "یک دقیقه" با سطح تماس داشته باشد تا ویروس تخریب شود.

‎✔️ هیپوکلریت سدیم، پوست و چشم و ریه ها را تحریک می کند و به آنها آسیب می رساند. لذا از تماس مستقیم آن با دست اجتناب کنید ( از دستکش استفاده کنید ).

‎✔️ وایتکس و شوینده های دیگر نباید همزمان بکار روند، زیرا اینکار میتواند سبب کاهش کارایی و ایجاد واکنش های خطرناک شود.

‎✔️ محلول هیپوکلریت سدیم ناپایدار است و هنگامی که در معرض نور خورشید و گرما قرار بگیرند، تجزیه شده و اکسیژن آزاد می کنند و درنتیجه از شدت عمل آن کاسته می شود. لذا باید آن را در ظروف مات و نیز دور از گرما و نور آفتاب نگهداری کرد.

‎✔️ مایع های سفید کننده برای استفاده روی سطوح فلزی و سطوح رنگ شده، مناسب نیستند.

 

 

✔️ سدیم هیپوکلریت با گذشت زمان، تجزیه شده و اثرگذاری خود را از دست می دهد، پس از محصولات تازه تولید شده استفاده کنید.

‎✔️ این نکته مهم است که سطح pH محلول هیپوکلریت سدیم حداقل ۱۱ باشد؛ این pH سبب افزایش Shelf life محلول می شود ( پس وجود سدیم هیدروکساید که در وایتکس می بینید، میتواند سبب افزایش pH و در نتیجه افزایش پایداری محلول هیپوکلریت سدیم شود ).‎✔️ در صورت رقیق کردن، روزانه باید مایع های سفید کننده رقیق شده را درست کنید و تا ۲۴ ساعت استفاده کنید؛ زیرا محلول رقیق شده حداکثر تا ۲۴ ساعت اثر خود را حفظ می کند‌ ( این بدین دلیل است که shelf life محلول ده برابر رقیق شده هیپوکلریت سدیم، ۲۴ ساعت می باشد .

Image result for ضدعفونی سطوح وایتکس